środa, 14 września 2016

PRAWA RĘKA

Karol miał problem z zapamiętaniem która ręka jest prawa, a która lewa. Wiele dzieci tak ma, znam nawet osoby, które do dziś na prawą stronę mówią "to prawo" a na lewą "tamto prawo" pokazując jednocześnie kierunek odwrotny od tego pierwszego "prawego". Jakoś nie cisnęliśmy tego z Karolem czekając na rozwój wypadków, aż pewnego razu przyszedł nam w odwecie przypadek. 

Na nocnym targu, który w owym czasie stawał w weekendy na miejscu dawnego muzeum kolejnictwa przy dworcu Warszawa Główna, spotkaliśmy pomiędzy jednym straganem z jedzeniem a drugim foodtruckiem z piciem panią o narodowości hinduskiej, która malowała henną tatuaże niepermanentne. Karol po chwili zastanowienia powiedział, że on chciałby taki tatuaż na ręku. 

Usiadł troszkę z niepewnością na stołeczku i wybrał wzór, który chciał mieć na dłoni i przedramieniu. Wybraliśmy rękę prawą. Trochę nieświadomie, ale dla Karola miało to zasadnicze znaczenie. Bo sam wybrał tatuaż, sam ten pomysł wymyślił i sam pokazał, która ręka ma być ozdobiona. 

Malowanie trwało 10 minut, potem dzielnie czekał, aż henna wyschnie - co zajęło kolejne 30 minut. Było to dla niego na tyle ważne, że siedział spokojnie na krzesełku i pytał kiedy może się ruszyć, ale nawet nie myślał wstawać zanim wszystko wyschnie i będzie mógł normalnie biegać. 

Ponieważ wszystko wszystko było jego pomysłem, wybór wzoru i ręki bardzo zapadło mu w pamięć, że to właśnie prawa ręka została ozdobiona uroczym szlaczkiem. Po 10 dniach henna się zmyła, ale pozostawiła głęboki ślad. Kiedy teraz proszę Karola, aby szybko podniósł prawą rękę robi to za każdym razem bezbłędnie. 
- Skąd wiesz, że to prawa ręka?
- Bo miałem swój tatuaż tu. - pokazuje palcem na wierzch dłoni i uśmiecha się w geście tryumfu. 

Tatuaże mogą mieć także funkcje edukacyjną, jak się okazuje. 

Ps. Opowiadając te historie koleżance, powiedziała mi, że dla jej córki z podobnym problemem rozwiązaniem był ułożenie dłoni z kciukiem pod katem prostym do reszty palców i odczytanie gdzie jest literka L. Tak znajdowała lewą rękę. Proste, to tego dla tych, którzy nie lubią esów-floresów w kolorze rudawym przez dwa tygodnie.